Domena internetowa to najkrócej mówiąc adres do strony internetowej. Ale co to dokładniej znaczy?

Każdy z nas chcąc otworzyć stronę internetową wpisuje jej adres w „pasek adresu”, jak poniżej.

pasek-adresu

Komputer musi rozpoznać co my chcemy zobaczyć wpisując dany adres. Wysyła wiec zapytanie do serwerów odpowiedzialnych za zarządzanie domeną, aby sprawdzić co się kryje pod tym adresem. W rzeczywistości każdy łatwy do zapamiętania adres kryje bardziej skomplikowany ciąg znaków znanych adresami IP. Np. 85.128.144.163. Abyśmy nie musieli zapamiętywać całego ciągu tych znaków wystarczy, że podepniemy domenę pod konkretny serwer i komputery będą same rozpoznawać dany adres IP pod konkretną domeną.

Inaczej mówiąc domeny ułatwiają nam życie jak książka numerów w telefonie. Wyszukujemy wśród znajomych kontaktów, a telefon dzwoni na przypisany im numer.

Aby jednak to wszystko prawidłowo działało musi być organizacja, która będzie kontrolowała i zarządzała domenami. W Polsce za domeny z końcówką .pl odpowiada NASK (Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa). M.in. pilnuje ona aby nie było dwóch takich samych domen – bo która strona miła by się otworzyć, gdyby 2 osoby posiadały taką samą domenę? NASK jednak nie prowadzi sprzedaży detalicznej wiec rejestrować domeny można tylko u partnerów NASK. Jednym z nich jest AdiNet. Umożliwiamy rejestrację domen w imieniu naszych klientów i przypominamy im o konieczności przedłużenia ważności domeny.

Jak długo działa domena?

Domenę rejestruje się na rok i każdego kolejnego roku może być przedłużana o kolejne lata.

Co jeśli nie przedłużę domeny?

Domena wróci na wolny rynek. Niestety jest wiele firm specjalizujących się w natychmiastowym wykupywaniem takich domen. Dlaczego? Ponieważ może się okazać, że nasza domena wróciła na wolny rynek np. z powodu przypadkowego przeoczenia płatności, a wtedy oni jako nowi właściciele odsprzedają prawa do domeny za wielokrotnie wyższe ceny. Warto wiec pilnować terminów opłat.

Ciekawosta

Tak na prawdę nikt z nas nie jest właścicielem domeny a jedynie jej abonentem. Prawa do zarządzania domeną ma ciągle NASK a nam udostępniają jej zarządzanie na czas jej opłacania. Dlatego po roku może ona wrócić na sprzedaż jeśli my jej nie przedłużymy.